All Trustees All Staff MSgt (Ret) Mike Bate

MSgt (Ret) Mike Bate

Assistant Commandant for Operations
760.547.5230
mbate@armyandnavyacademy.org

Master Sergeant Bate has worked for Army and Navy Academy since September 2018 and he is the Assistant Commandant for Operations

He was born in Milford, Connecticut, graduated from Land O Lakes School, and enlisted in the Marine Corps in July 1997. He later reported to recruit training at Marine Corps Recruit Depot Parris Island, South Carolina on 27th July. Upon completion of recruit training and SOI, LCpl Bate reported to Fox, Echo and Wpns Co 2nd Battalion 8th Marines.

In September 2001, Sgt Bate reported into Advanced School of Infantry West Camp Pendleton CA. to be the Chief instructor for Machinegun Leaders course and in January 2003 Sgt Bate was meritoriously promoted to the rank of Staff Sergeant.     

In June of 2003 SSgt Bate received orders to 3rd Bn 1st Marines SSP Plt, H&S Co then after promotion to GySgt moved to  Kilo  Co. Then in April 2009 GySgt Bate received orders to be the Senior Tactical Advisor for Khan Quest in Mongolia.

After completion in 2009 GySgt Bate received orders to MCLB Barstow to become the Co 1stSgt/SNCOIC Marine Corps Mounted Color Guard/Operations Chief and the Director of Operations for the Toys for Tots drive within MCLB Barstow, to include the Cities of Barstow, Victorville, Apple Valley, Baker, and Fort Irwin areas, amounting to over 500 hours of community service and resulting in over 10,600 children receiving toys during those holiday period with only a staff of 15.

In 2010 while in Barstow, CA, GySgt Bate received 12 month orders to be the Senior Tactical Advisor in Monrovia, Africa to Mentor the Armed Forces of Liberia.

After completion in 2012, GySgt Bate received orders to 1st Marine Regiment Camp Pendleton, California to be head Headquarters Battalion 1stSgt. While with 1st Marines, GySgt Bate received orders to be the Senior Tactical Advisor with the U.S. State Department in Belize. After returning from Belize in 2013 GySgt Bate was promoted to the rank of MSgt.

In July 2013, MSgt Bate received 14 month orders to I Marine Expeditionary Force to be the Operations Chief in Afghanistan. After completion, MSgt Bate received orders in 2015 to be the SNCOIC of SOTG from where he retired from in July 2017.